Slovníky a zdroje
Pro rozhodnutí, zda dané podst. jméno zařadit do slovníku SF, je určující jeho přítomnost v oficiálně schválených zdrojích, kterými jsou:
1. Slovník spisovného jazyka českého, Academia 1989
2. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Academia 2009
3. Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1, Academia, Praha 1998
4. Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2, Academia, Praha 2004
5. Nový akademický slovník cizích slov, Academia, Praha 2005 – pouze pro nepřípustné kategorie
Online zdroje:
Internetová jazyková příručka ÚJČ AV ČR,
Slovník spisovného jazyka českého,
Mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů - Biolib,
Slovník současné češtiny, Lingea
Pravidla českého pravopisu
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dalši neoficiální vyhledávací pomůcka:
Příruční slovník jazyka českého a databáze lexikálního archivu
Agregátor online zdrojů, užitečné při vyhledávání slov:
Databáze heslářů
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posloupnost zdrojů z hlediska rozporů v nepřípustných kategoriích:
SSČ
SSČ (Lingea)
IJP (neplatí v případě zpodst. přídavných jmen)
SN1 a SN2
SSJČ
Pravidla českého pravopisu a Biolib neuvádí stylové charakteristiky.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nepřípustné kategorie z vyjmenovaných zdrojů
a) Zastaralá slova
Nevkládají se slova ve zdrojích označená jako zastaralá (zast. †) a dříve psáno (dř. ps.). Nepřípustná jsou i slova charakterizovaná jako zastaralá v kombinaci s jinou stylovou charakteristikou, např. zast. a kniž., zast.ob. apod. Pokud však má slovo i jiný než zastaralý význam, je přípustné. Přípustnost se řídí dle posloupnosti zdrojů uvedené výše.
b) Řídká slova
Nevkládají se slova ve zdrojích označená jako zřídka se vyskytující (zř., *). Nepřípustnost v kombinaci s jinou stylovou charakteristikou platí jako u zastaralých slov. Pokud však má slovo i jiný než zřídka se vyskytující význam, je přípustné. Přípustnost se řídí dle posloupnosti zdrojů uvedené výše.
c) Nářečí
Nevkládají se slova ve zdrojích označená jako nářeční (nář., dial.). Nepřípustnost v kombinaci s jinou stylovou charakteristikou platí jako u zastaralých slov. Pokud však má slovo i jiný než nářeční význam, je přípustné. Přípustnost se řídí dle posloupnosti zdrojů uvedené výše.
d) Vulgární výrazy
Nevkládají se slova ve zdrojích označená jako vulg. Nepřípustnost v kombinaci s jinou stylovou charakteristikou platí jako u zastaralých slov. Pokud však má slovo i jiný než vulgární význam, je přípustné. Přípustnost se řídí dle posloupnosti zdrojů uvedené výše.
1. Pro nepřípustné kategorie zastaralá slova, řídká slova, nářečí a vulgární výrazy platí i Nový akademický slovník cizích slov (NASCS). Je-li daný výraz uveden v tomto slovníku a splňuje kritéria přípustnosti, je platný.
2. Za platné se také považují zdrobněliny vyjmenované u výrazu ve Slovníku spisovného jazyka českého, i když je platnost tohoto výrazu posuzována podle jiného zdroje z hlediska posloupnosti. Podmínkou platnosti je i přípustná stylová charakteristika konkrétní zdrobněliny, je-li uvedena.
e) Názvy písmen abeced
Výjimku tvoří názvy písmen řecké abecedy a hovorové názvy písmen české abecedy. Hovorové názvy písmen české abecedy vloženy jako komplet (mimo CH, Ě, W, Y)
f) Názvy tónů a solmizačních slabik
g) Vlastní jména
h) Zpodstatnělá přídavná jména (popř. jiné slovní druhy)
SSJČ - nejsou jako samostatné heslo, jsou uvedena pod heslem přídavného jména (jiného slovního druhu), zkratka zpodst.
SSČ - nejsou jako samostatné heslo, jsou uvedena pod heslem přídavného jména (jiného slovního druhu), bez zkratky zpodst.
IJP - není brána v potaz při posuzování platnosti dle kategorie
SSČ (Lingea) - nejsou jako samostatné heslo bez zkratky zpodst. nebo existují jako samostatné heslo s indexem 2 a více.
Nevztahuje se na zpodstatnělá slova skloňovaná dle vzoru podstatných jmen.
i) Sousloví - nevkládají se podst. jména ze sousloví uvedených ve slovnících (např. angina pectoris, fata morgana apod.) Podstatná jména uvedená samostatně s poznámkou "jen ve spoj." jsou platná.
j) Biolib - alternativní názvy taxonů označené # a nedoporučené názvy (nejsou-li uvedeny v dalších zdrojích)
Ucelené kategorie
a) Definice ucelené kategorie - soubor podstatných jmen vycházející z české odborné terminologie - oficiální nebo dané předpisy normativní povahy ( právní, technické apod.).
b) Zdroje - ucelené kategorie nevycházejí pouze z výše uvedených základních zdrojů, ale nesmí s nimi být v rozporu. Zdrojem může být publikace či webová stránka uvádějící výše definovanou českou odbornou terminologii.
c) Návrh ucelené kategorie - navrhovatel musí ucelenou kategorii zpracovat podle níže uvedených pravidel návrhů slov, uvést zdroj popř. zdroje a zaslat emailem na Admin.hry.Jolana@seznam.cz
d) Společnost Geewa si vyhrazuje právo odmítnout návrh ucelené kategorie bez udání důvodu.
e) Je možné podat i jednotlivé návrhy slov k doplnění vložených Ucelených kategorií. Hráč musí mít ověřeno, že daný výraz ve hře není a svůj návrh podpořit relevantním zdrojem, ve kterém je možné daný výraz spadající pod doplňovanou kategorii ověřit. Způsob navrhování zůstává stejný a právo veta společnosti Geewa není dotčeno.
Slovník obsahuje tyto ucelené kategorie:
Fyzikální jednotky SI
Základní měnové jednotky
Elementární částice
Anorganická chemie
Organická chemie
Biochemie
Dílčí měnové jednotky v oběhu
Minerály
Zásady navrhování slov
Návrhy posílejte e-mailem na Admin.hry.Jolana@seznam.cz.
Pro přehlednost doporučujeme návrhy podávat takto:
navrhovaná slova psát při více návrzích pod sebou. U každého návrhu je třeba uvést jednotné i množné číslo, krátký popisek a zdroj, ve kterém se dané slovo nalézá.
pokud ve hře najdete neplatné slovo, pošlete návrh na jeho vyřazení